Nawigacja

 • Idą Święta

  Tradycyjnie w okresie przedświątecznym z naszej szkoły na ulice Kartuz wyruszył orszak barwnych kolędników. Wśród postaci znalazły się m.in. policjant (w języku kaszubskim – szandara), gwiazdor, kominiarz (kominiôrz), diabeł (pùrtk), bocian (bòcón), kozioł (kòzéł), baran, cygan z niedźwiedziem (Cëgón z miedwiedzã), baba z dziadem i chłop na koniu.  Wędrowaliśmy po Kartuzach odwiedzając urzędy, szkoły, sklepy. Można było otrzymać mandaty, m.in. za „białe skarpetki”,  „słabe oceny” lub „brak uśmiechu” Kominiarz wystawiał również rachunki za kontrolę przewodów kominowych.

  Żebë Gódë bëlë snôże, A Nowi Roczek jak nôlezi.

  Życzenia składają „Modraki” i uczniowie uczęszczający na język Kaszubski.

   

  Zdjęcia z przemarszu kolędników TUTAJ

 • Informacja Dyrektora Szkoły

  Dyrektor szkoły informuje, iż dni 2 i 5 stycznia 2015r. są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć edukacyjnych. W tych dniach szkoła zapewnia zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godz. 8.00 - 12.00.

 • Dnia 4 grudnia 2014 odbył się w naszej szkole Mikołajkowy Turniej Trójek Siatkarskich zorganizowany przez p.Annę Walendziak i Dorotą Lemańczyk.
  w turnieju wystąpiło 12 drużyn. rywalizacja była bardzo zacięta. Atmosfera pełna radości i zabawy.
   
  Klasyfikacja:
  I miejsce - 3d
  II miejsce - 2b
  III miejsce - 3c
  IV miejsce - 3a
  V miejsce - 3b
  VI miejsce - 2a
  VII miejsce - 1a
  VIII - 2d
  IX miejsce  - 1d
  X miejsce - 2c
  XI miejsce - 1c
  XII miejsce - 1b
   
  Turniej otworzyła i zamknęła p,dyrektor, która po zakończeniu sportowych zmagań wręczyła nagrody.
  Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby oraz słodki upominek Gimnazjum nr1 w Kartuzach.
   
  Dziękujemy za udział,życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.
   
  Organizatorzy turnieju.
   
  Zdjęcia z turnieju TUTAJ
 • Zapraszamy na konsultacje

  W poniedziałek 15 grudnia, w godz. 17.00 - 18.00 w Gimnazjum nr 1 odbędą się konsultacje dla rodziców uczniów klas I-III. Zapraszamy!

 • Spotkanie z historią

  Dnia 10 grudnia 2014r. uczniowie klasy I a  i II  a wybrali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Solidarności  w Gdańsku. Budynek ECS-u,  zwany  potocznie „Rdzawiakiem”, ma symbolizować okręt zacumowany  obok legendarnej bramy, prowadzącej na teren Stoczni Gdańskiej. Uczniowie wraz z przewodnikiem obejrzeli stałą ekspozycję, która w nowoczesny, interaktywny sposób opowiada historią działającego w Stoczni Gdańskiej związku zawodowego, ruchu, który odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce. Młodzież za pomocą oryginalnych eksponatów, filmów, dokumentów, wycinków prasowych, archiwalnych nagrań, a także projekcji i prezentacji na ekranach dotykowych poznała  historię „Solidarności” od początku jej istnienia, przez strajki, stan wojenny, obrady „Okrągłego Stołu” po wybory w 1989 roku. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wystawę. Była to ciekawa  i „żywa” lekcja historii  oraz  świetne promowanie wśród młodych idei solidarności. Po wizycie w ECS-sie  uczniowie udali się do kina „Krewetka” na film pt. „Igrzyska śmierci”, który stanowił doskonałe uzupełnienie wiedzy m.in. o państwie totalitarnym czy  manipulacji drugim człowiekiem. Wyjazd można uznać za bardzo udany i pożyteczny, mimo przeraźliwego chłodu na dworze.

  Zdjęcia TUTAJ

 • Spotkanie z przyrodą

  W dniu 09.12.2014r. uczniowie klasy I a ( matematyczno- przyrodniczej) uczestniczyli w wykładzie pt. „Cykl spotkań z przyrodą - owady” zorganizowanym przez Kaszubski Park Krajobrazowy w Kartuzach. Zajęcia poprowadził p. Tomasz Kuźniak, pracownik Nadleśnictwa Kartuzy z wykształcenia leśnik. Prowadzący bardzo barwnie i ciekawie opowiadał o życiu owadów, przedstawił ich anatomię i morfologię, pokazywał i omawiał  różne gatunki, zwłaszcza  ważki oraz ich duże znaczenie w świecie zwierząt.  Uczniowie  z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu, dowiadując się wielu interesujących  ciekawostek  o owadach żyjących na naszym terenie, na koniec  zadali kilka dociekliwych pytań prowadzącemu.

  Mamy nadzieję, że wykład rozbudził wśród młodzieży ciekawość poznawania świata przyrody. Taka lekcja poglądowa na pewno lepsza jest niż wiedza książkowa!

  Zdjęcia TUTAJ

 • Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II

  4 grudnia 2014r.  nasi uczniowie – Krzysztof Czaja z klasy  I  a i  Laura Kryger z klasy III a -wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Jana Pawła II zorganizowanym przez Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Somoninie. Swoje recytatorskie umiejętności zaprezentowali uczniowie z 11 szkół województwa pomorskiego, poziom artystyczny wykonywanych utworów wszystkich uczestników był bardzo wysoki. ale nasi przedstawiciele okazali się bezkonkurencyjni - Krzysztof zdobył  I miejsce, a Laura wyróżnienie. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!

 • Próbne egzaminy gimnazjalne

           W dniach 9, 10 i 11 grudnia odbędą się próbne egzaminy gimnazjalne klas trzecich. Egzaminy rozpoczną się o godzinie 8.00 w wyznaczonych salach. Pierwszego dnia egzamin będzie z historii i wosu oraz z języka polskiego. Drugiego z przedmiotów przyrodniczych i matematyki a trzeci dzień z języków obcych (angielskiego i niemieckiego). Po zakończeniu egzaminów lekcje odbywają się wg stałego planu.

  Klasy pierwsze i drugie mają lekcje wg planu. Niewielkie zmiany dotyczą głównie zmiany sal.

 • Wystawa w CIE pt. „Solidarni z ….”

  Dnia 01.12.2014r.  uczniowie klasy I a wraz z nauczycielką języka polskiego p. Dorotą Miłejko wzięli udział w wystawie interaktywnej  pt. „Solidarni z…” zorganizowanej przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Młodzież  podczas zajęć odpowiedziała sobie na pytania: czym dzisiaj jest dla nas solidarność, czy jej potrzebujemy, czy jesteśmy solidarni i z kim się solidaryzujemy.  Zadaniem uczniów było przygotowanie gazety z artykułami poruszającymi ważne problemy współczesnego świata m.in. problem dyskryminacji kobiet  na świecie czy wolności słowa. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywali  zadania, poszerzając tym samym swoją wiedzę o otaczającym świecie.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Warsztaty plastyczne

  Dnia 02.12.2014r. dzięki uprzejmości kartuskiego Centrum Inicjatyw Edukacyjnych i p. dyr. A. Dereń odbyły się w naszym gimnazjum  warsztaty plastyczne, które poprowadziła p. mgr Jolantę Gisman-Stoch, wykładowca z Uniwersytetu Śląskiego. W zajęciach wzięli udział  uczniowie klasy Ia i IIIb. Miały one na celu pokazanie młodzieży, jak  przebiega proces twórczy, co kryje bezkresna fantazja i pomysłowość oraz jak można komunikować się  ze światem w sposób niewerbalny. Zajęcia te sprawiły uczniom wiele radości z tworzenia własnych prac (malowanie rękami) i zachęciły do zmierzenia się ze swoimi możliwościami twórczymi.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Konkurs EDB

  Dnia 26 listopada 2014r. odbył się w  naszym gimnazjum II Gminny Konkurs Edukacji dla Bezpieczeństwa „Pierwsza pomoc”. Organizatorem przedsięwzięcia był nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa p. Dorota Miłejko. Do udziału zgłosiły się cztery  szkoły:  Zespół Szkół  w Kiełpinie, Zespół Szkół im. gen. Józefa Wybickiego w Staniszewie, Gimnazjum nr 2 im. A. Majkowskiego oraz  drużyna naszego gimnazjum. Celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów  gimnazjów  naszej gminy poprzez pogłębianie wiedzy uczniów na temat współczesnych zagrożeń życia i zdrowia oraz sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Środki  finansowe na organizację i nagrody rzeczowe dla uczestników konkursu zostały po raz kolejny  pozyskane z PZU  SA w ramach Funduszu Prewencyjnego. Uczniowie w ramach konkursu mieli za zadanie rozwiązać drużynowo test z zakresu pierwszej pomocy, a następnie wykonać dwa ćwiczenia praktyczne tj. ułożenie osoby w pozycji bezpiecznej i resuscytację u osoby dorosłej. Następnie uczestnicy konkursu oraz uczniowie wszystkich klas trzecich naszego gimnazjum wzięli udział w warsztatach szkoleniowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które przygotował ratownik medyczny p. Marcin Megier z PSP w  Kartuzach.

   W trakcie tego spotkania  zostały ogłoszone wyniki  oraz  wręczenie nagród przez p. dyr. Ustowską.  Pierwsze miejsce zajęła drużyna z  Gimnazjum nr 2 w Kartuzach, drugie –drużyna z  Kiełpina oraz trzecie- zespół z  Gimnazjum nr 1, natomiast zespół z Staniszewa otrzymał nagrody pocieszenia. Wszystkim uczestnikom serdecznie  GRATULUJEMY!

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Zapraszamy na Turniej!

  Dnia 04.12.2014 w naszej szkole odbędzie się kolejny Mikołajkowy Turniej Trójek Siatkarskich. W zawodach udział wezmą drużyny z poszczególnych klas naszego gimnazjum. Każda klasa może zgłosić maksymalnie 4 dziewczyny i 2 chłopców.

  Zbiórka drużyn w dniu zawodów o godz.8.00, rozpoczęcie turnieju o godz.8.30. Planowane zakończenie turnieju około godz.12.30 - 13.00.

  Po zakończeniu turnieju uczestnicy zawodów biorą udział w zajęciach według planu lekcji.

  Zapraszamy i wszystkim uczestnikom Turnieju życzymy dobrej zabawy!!!

 • Z wizytą w PSP

  Dnia 28.11.2014r. uczniowie klasy III C wraz z opiekunami tj. p. Arletą Zamorowską- Czujko i p. Dorotą  Miłejko w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa  pojechali do Gdańska, do Jednostki nr 1 Państwowej Straży Pożarnej oraz do Multikina  na film pt. „Igrzyska śmierci: Kosogłos”. Podczas wizyty w jednostce PSP uczniowie mieli okazję poznać kulisy pracy strażaka, wszystkiego mogli  dotknąć i wypróbować. Strażacy zaprezentowali im sprzęt  i pojazdy pożarnicze, ubrania umundurowania specjalnego, każdy mógł wcielić się w rolę strażaka, np. zasiadając  za kierownicą wozu strażackiego, odbyły się również zawody  w zakładaniu umundurowania strażaka, zarówno chłopcy, jak i dziewczyny poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. (jak widać  na załączonych zdjęciach!). Wizyta ta bardzo wszystkim się podobała , z wielkim zainteresowaniem  uczniowie słuchali i oglądali strażnicę.  Następnie pojechaliśmy na seans filmowy, na  trzecią część „Igrzysk śmierci”, jednego z największych kinowych hitów ostatnich lat. Film poruszał  ważne sprawy  współczesnego świat m.in. problem walki  o wolność, genezę totalitaryzmów czy rolę mediów w życiu społecznym. Film podobał się szczególnie tym, którzy oglądali  wcześniejsze części, na uwagę zasługuje  gra aktorska Jennifer Lawrence– laureatki Oskara.  Uczniowie wrócili z tej wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń, bo przecież szkoła nie zawsze musi być w szkole!

   

  D.M.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Sukces naszej uczennicy

  Niektórzy lubią poezję (Wisława Szymborska)

  Uczennica klasy I a – Joanna Stoltmann wzięła udział w XXII  Konkursie Literackim dla uczniów województwa pomorskiego. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Wójt Gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Przodkowo. Dnia 27.11. 2014r. Asia  uczestniczyła w uroczystym rozdaniu nagród ,które odbyło się  w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Technikum im. Witolda Pileckiego w Przodkowie i za swój wiersz pt. ”Nowotwór” otrzymała wyróżnienie.  Był to jej debiut literacki i tym samym ważne wydarzenie  w życiu początkującej młodej poetki.

  Nagrody i dyplomy laureatom wręczał wójt gminy Przodkowo  – p. Andrzej Wyrzykowski.

  Należy nadmienić, że w konkursie brało udział 181 młodych poetów z całego województwa,  nadsyłając ponad 500 swoich utworów. Jury w składzie: Stanisław Janke (znany kaszubski poeta)  Jerzy Stachurski, Lucyna Reiter-Szczygieł, Grzegorz Krefta wybrało te najciekawsze,  przyznając nagrody i wyróżnienia dla najlepszych.

  Bardzo się cieszymy z sukcesu naszej uczennicy i serdecznie GRATULUJEMY!

  Konkursy tego typu stwarzają  znakomitą szansę młodym ludziom sprawdzenia swoich umiejętności literackich, porównania się z innymi, przekonania o artystycznej wartości swoich utworów, dlatego zachęcamy wszystkich młodych o wrażliwych duszach i sercach do pisania  wierszy i prozy i nie chowajcie ich do szuflady, ale podzielcie się swoimi  refleksjami ze światem!

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Aktualizacja danych

  20.11.2014 Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Asertywnie wobec używek

  20.11.2014

  Asertywnie wobec używek”

   III Gminny Dzień Profilaktyki dla gimnazjum

   

  20 listopada 2014r już po raz trzeci odbył się Gminny Dzień Profilaktyki poświęcony zapobieganiu uzależnień i przemocy. Inicjatorem i organizatorem było Gimnazjum nr 1 w Kartuzach. Przedsięwzięcie udało się zorganizować dzięki wsparciu Burmistrz Miasta Kartuzy. Dziękujemy również Hurtowni Maroko za przekazane dla uczniów i gości- owoce.

  W ramach tego dnia odbył się przegląd spektakli teatralnych na temat: „Asertywnie wobec używek”. Drużyny szkolne zaprezentowały również wcześniej przygotowany plakat związany z tematyka uzależnień oraz odbyły się inne konkurencje, m.in. stworzono „piramidę zdrowia”.  Przeprowadzono test wiedzy na temat uzależniań. Tego dnia każdy uczeń otrzymał jabłko jako symbol zdrowia z załączoną sentencją promującą zdrowy styl życia.

  Emocje jakie towarzyszyły występom i atmosferze spotkania młodzieży, można zaobserwować na załączonych zdjęciach. Drużynę Gimnazjum nr 1 reprezentowali uczniowie klasy II a: Natalia Bieniek, Amelia Kossakowska, Joanna Philip, Julia Karczewska, którzy należą również do szkolnego koła teatru profilaktycznego.

  Ten ważny dla naszych gimnazjalistów dzień uświetniła swoją obecnością p. Danuta Morawska- pedagog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Kartuzach, która w klasach II przeprowadziła warsztaty na temat: „Komunikacja- asertywnie, bez agresji i używek”.

  W tym dniu odbyła się również dla rodziców klas I  prelekcja na temat „Jak ustrzec nasze dziecko przed uzależnieniami”. Prelegentem był p. Z. Medowski- Prezes Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej „MROWISKO” w Gdańsku.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Znakomity występ naszych biegaczy

  11 listopada w Gdyni odbył się  Bieg Niepodległości w którym bardzo dobrze spisali się uczniowie z naszej szkoły. Gimnazjum nr 1 w Kartuzach godnie reprezentowali Tomasz Kurowski i Błażej Lewna. Tomek zajął wysokie 3 miejsce, a Błażej uplasował się tuż za nim. Na starcie biegu stanęło 140 biegaczy więc wyniki naszych uczniów uznać śmiało można za znakomite.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • 20 listopada - wywiadówka

  W czwartek, 20 listopada o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów klas I - III. Zapraszamy.

 • Przed nami wolne dni

  Przypominamy, że wtorek 11 listopada - Święto Niepodległości - jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Natomiast poniedziałek, 10 listopada jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych. 

 • Pomorskie Dni Energii

  Dnia 24.10.2014r. uczniowie koła fizycznego pod opieką pani Joanny Ciesielskiej pojechali na Pomorskie Dni Energii połączone z Targami Firmy AmberExpo, które odbywały się w Gdańsku. Uczniowie zwiedzili trolejbus i dowiedzieli się, na jakiej podstawie działa. Było także wiele ciekawych eksperymentów, np. z ciekłym azotem. Oprócz tego zobaczyli Parkoura, mogli przetestować symulatory wojskowe i okulary wirtualnej rzeczywistości, mieli okazje  zbadać piaskowce i sporo ciekawych kamieni, np. ametyst. Uczniowie uczestniczyli również w tzw. „wyścigach łodzi”.  Polegały one na przyciąganiu do siebie liny w specjalnej maszynie do wzmacniania  mięśni nóg. Kto wykonywał to ćwiczenie najszybciej, ten wygrywał.

  Dzień można uznać z bardzo udany, dopisała nam pogoda, jak i humory.

   

  Krystian

   

  Zdjęcia TUTAJ

strona:

Kontakt

Nazwa szkoły: Gimnazjum Nr 1 w Kartuzach im.Antoniego Abrahama
E-mail szkoły: gimnazjum1.kartuzy@vp.pl
Telefon: +48 58 681 14 19
Adres szkoły: 83-300 Kartuzy, ul.Piłsudskiego 10