Nawigacja

 • Porządkowaliśmy groby

  29 października 2014 ośmiu wolontariuszy z naszej szkoły porządkowało zaniedbane groby na kartuskim cmentarzu. Uczniowie zagrabiali liście  zalegające na starych pomnikach; zebrali mnóstwo worków, prace trwały aż do zmierzchu.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Loteria Homo Homini

  Rzeczywiście jest to »dzieło«, które należy wspierać, dla dobra całego narodu...

  — Jan Paweł II

   

  XIV Dzień Papieski w tym roku upłynął pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. W całej Polsce odbywały się koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne oraz Msze święte.

  Już po raz dziesiąty nasze gimnazjum włączyło się w organizację obchodów Dnia Papieskiego. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele przeprowadzili w dniach 22 i 23 października 2014r. loterię fantową „Homo Homini”, z której dochód został przekazany na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – stypendia dla uzdolnionej młodzieży z rodzin niezamożnych.

  Ze sprzedaży losów uzyskaliśmy kwotę 484,00 zł.

  W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy wspomogli naszą akcję charytatywną.

  Zdjęcia TUTAJ

 • Badamy wodę w Raduni

  Zostaliśmy zaproszeni przez Zespół Szkół w Somoninie do udziału w projekcie edukacyjnym „ Czysta Radunia ozdobą Kaszubskiego środowiska”. Uczestniczy w nim 6 szkół, z każdej trzech uczniów wraz z opiekunem. Naszą szkołę reprezentują uczniowie klasy II a : Natalia Bieniek, Amelia Kossakowska i Kacper Krupa. Projekt obejmuje cztery spotkania z zajęciami warsztatowymi i praktycznymi w terenie. Dwa pierwsze już się odbyły. Były one bardzo ciekawe i atrakcyjne. Pierwszego dnia (15 X) byliśmy w Stężycy, gdzie podziwialiśmy piękny amfiteatr oraz park botaniczny, pobraliśmy również wodę do badań. Na warsztatach w Zielonej Szkole w Szymbarku przy pomocy specjalnych odczynników oznaczaliśmy między innymi pH, zawartość azotanów, fosforanów i amonu w wodzie z Raduni pobranej w 4 punktach : Goręczynie, Somoninie, Stężycy i Szymbarku. 21 października poznaliśmy technologię elektrowni wodnej w Rutkach, a następnie udaliśmy się do Gdańska w celu pobrania próbki wody z Motławy. Przed nami jeszcze zwiedzanie oczyszczalni ścieków w Sławkach oraz dalsze badania i co najciekawsze opracowanie i analiza wyników.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Dnia 13 października na 6 godzinie lekcyjnej odbył się szkolny apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Występ uczniów był nieco zabawny, ale również zachowywał powagę święta. Uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły apel przeminął szybko, w niezwykle radosnej atmosferze. "Życzenia oraz relaks dźwiękowy to był ich zestaw upominkowy".

  Uczniów przygotowywały p. Kinga Seroczyńska, p. Kornelia Majkowska oraz p. Joanna Kilarska-Różyńska.

  Ola i Asia

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Ślubowanie klas pierwszych

  8.10.2014r. w naszym gimnazjum odbyło się ślubowanie klas 1, zorganizowane przez samorząd uczniowski oraz opiekuna samorządu- panią Kinge Seroczyńską. Na szóstej godzinie lekcyjnej  odbyło się uroczyste ślubowanie, a na siódmej, część mniej oficjalna.  Każda z klas przebrała się w zabawne i kolorowe stroje nawiązujące do profilu klasy oraz przygotowała krótkie scenki przedstawiające osobowość grupy. Przygotowaliśmy różńe konkurencje, niezapominając również o wychowawcach. Wszystkie konkurecje oceniały jury, w skali od 1-4. Mamy nadzieje,że uczniowie będą dobrze wsponiać to wydarzenie.

   

  Asia i Ola

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Dni  29 i 30 września 2014 r. pozostaną  na  długo w naszej pamięci. Pojechaliśmy do Miechucina  na niezwykły obóz integracyjny. Pogoda nam dopisała, było bardzo ciepło i słonecznie. Wyjazd ten miał nas przede wszystkim  zintegrować, nauczyć współpracy, ale też sprawdzić  w ekstremalnych warunkach. Wykonywaliśmy mnóstwo różnych zadań pod okiem znakomitego i bardzo dowcipnego instruktora "Całusa". Najbardziej podobały nam się podchody w nocy, ścianki wspinaczkowe, przechodzenie przez most nad bagnem i ognisko z kiełbaskami. Co prawda zdarzały się też trudne chwile, np. gdy ktoś wpadł do wody albo przewrócił się ale zawsze wspólnie znajdywaliśmy wyjście z sytuacji. Wyjazd ten naprawdę był bardzo udany i na pewno tam kiedyś jeszcze wrócimy.

  Patrycja, Krzyś, Nikola, Laura i  Marta

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Wyjazd na mecz Lotosu Trefla

  Dnia 10.10 br. uczniowie naszej szkoły pojechali na mecz ligowy w piłce siatkowej mężczyzn do Gdańska. Na boisku zaprezentowała się nasza miejscowa drużyna, Lotos Trefl Gdańsk pod okiem byłego szkoleniowca reprezentacji Polski, Andrei Anasti'ego oraz zawodnicy ZAKSy Kędzierzyn Koźle prowadzeni przez byłego reprezentanta Polski, Sebastiana Świderskiego. Na boisku mogliśmy zobaczyć aż czterech tegorocznych Mistrzów Świata: Pawła Zagumnego, Pawła Zatorskiego, Marcina Możdzonka oraz Mateusza Mikę. Zwycięstwo odniosła drużyna z gdańska z czego wszyscy byli bardzo zadowoleni. Cała impreza odbyła się w wyśmienitej atmosferze i oczywiście nie obyło się bez autografów i zdjęć z siatkarzami. 

   

  Patrycja Hinc i Julia Rybakowska

  klasa 2 B

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Wspomagamy hospicja

  Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariuszy wraz z opiekunem panią Dorotą Pryczkowską – Lis zasadzili 100 cebulek żonkili , by wspomóc ogólnopolską akcję  „Pola nadziei”. Pierwszą cebulkę zasadziła pani dyrektor Bogumiła Ustowska. Każdy uczestnik  miał przydzielone zadanie, które pilnie wypełniał.  Celem akcji jest pomoc finansowa ofiarowana hospicjom . Gdy wiosną kwiaty zakwitną , będą rozdawane wszystkim darczyńcom  jako wyraz podziękowania. Wolontariusze będą teraz starannie pielęgnować szkolny ogródek, by w kwietniu zebrać obfity plon.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • 14 października - Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień 14 października 2014r. Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

  Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbędzie się dnia 13.10.2014r. o godz. 12.40 na hali sportowej. Obowiązuje strój galowy.

 • Możesz być reżyserem, scenarzystą aktorem w projekcie „Remus” w CIE!

  We wtorek 30 września br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Centrum Inicjatyw  Edukacyjnych w Kartuzach i aktorką Teatru Wybrzeże  Małgorzatą Nieczuja – Urbańską, która przybliżyła  młodzieży     projekt  teatralno – filmowy w oparciu o mało znaną( a szkoda!!!) powieść Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”.  Zainteresowani  udziałem w projekcie mogą skontaktować się z CIE w każdy poniedziałek o 16.30.Odważ się ,spróbuj swoich sił!

 • Konsultacje dla rodziców

  W poniedziałek, 6 października w godz. 17.00 - 18.00 odbędą się konsultacje dla rodziców uczniów klas I-III. Zapraszamy, 

 • Wyjazd integracyjny klasy IB

  W dniach 25-26.09.2014 r. odbył się wyjazd integracyjny klasy Ib do Ośrodka Rekreacyjnego Duszpasterstwa Ludzi Morza w Sznurkach k. Chmielna.

  Podczas wyjazdu uczniowie zwiedzili Muzeum Ceramiki w Chmielnie. Mieli okazję uczestniczyć w kilkugodzinnych zajęciach integracyjnych zorganizowanych przez pedagoga szkolnego p. Kamilę Karczewską oraz wychowawczynię klasy Barbarę Kruca. Nie zabrakło również innych atrakcji, które oferuje ośrodek. Młodzież skorzystała z zaplecza sportowo-rekreacyjnego (boiska do piłki nożnej, bilarda, tenisa stołowego i siłowni. Wieczorem odbyła się dyskoteka.

  Wyjazd umożliwił bliższe poznanie uczniów.

  B. Kruca

   

 • Europejski Dzień Języków

  Dnia 26.09.2014r.jak co roku świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Z okazji tego święta odbyły się dwa apele.

  W pierwszym apelu brali udział uczniowie klas pierwszych oraz klasy 2c i 2d. Z każdych klas uczniowie wybrali dwóch przedstawicieli, którzy brali udział w konkurencjach.

  Przeznaczonych było dla nich pięć zadań, po każdym z nich klasy, zaczynając od 1a, kończąc na 2d, prezentowały wylosowane przez siebie kraje. Jury oceniało każdą z klas i wybrało zwycięzcę 1 części w kategoriach: część artystyczna i część pisemna.
  W drugim apelu brali udział uczniowie klas 3 oraz 2a i 2b. Uczniowie także wyznaczyli reprezentantów, którzy rozwiązywali zadania, a po zakończeniu każdego z nich prezentowali „swoje” kraje. Jury tak jak i w poprzedniej części wybrało zwycięzców.

  Całe święto było bardzo udane, myślimy, że uczniowie, tak samo jak my, są bardzo zadowoleni z udziału w nim. J

  Asia i Ola

   

  Zdjęcia z imprezy TUTAJ 

 • Zapraszamy na zajęcia z pierwszej pomocy

  Zapraszamy na wycieczkę do centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotą Górę.  

   

  Niedziela, 5 października  przeznaczona jest dla starszej młodzieży. Poruszana będzie tematyka resuscytacji i wykorzystanie w niej AED (defibrylatora), ran, krwotoków, złamań i zwichnięć.

   

   

   

   

 • Gminne Biegi Sztafetowe

  Wyspa Łabędzia po raz kolejny była miejscem zmagań dziewczyn i chłopców ze szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy w sztafetowych biegach w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady. Na starcie stanęło 13 reprezentacji ( tj. 130 osób) ze szkół naszej gminy. Szkoły podstawowe musiały pokonać dystans 10 x 600 m. dziewczęta , a chłopcy 10 x 800 m. W kategorii szkół gimnazjalnych dystans jest trochę dłuższy , dziewczęta biegną 10 x 800 m. a  drużyna chłopców ma zadanie przebiec 10 x 1000 m. Organizatorem tej rywalizacji na poziomie gminnym było Gimnazjum nr 1 w Kartuzach oraz Urząd Miejski w Kartuzach pod patronatem p. Mirosławy Lehman burmistrz Kartuz.

   

  Oto wyniki poszczególnych kategorii:

  Dziewczęta szkoły podstawowe:

  1. Szkoła Podstawowa nr 5 Kartuzy

  2. Szkoła Podstawowa nr 2 Kartuzy

  3. Szkoła Podstawowa nr 1 Kartuzy

  Chłopcy szkoły podstawowe:

  1. Szkoła Podstawowa nr 2 Kartuzy

  2. Szkoła Podstawowa nr 5 Kartuzy

  Dziewczęta gimnazjum:

  1. Gimnazjum nr 2 w Kartuzach

  2. Gimnazjum nr 1 w Kartuzach

  3. Gimnazjum w Staniszewie

  4. Gimnazjum w Kiełpinie

  Chłopcy gimnazjum:

  1. Gimnazjum nr 1 w Kartuzach

  2. Gimnazjum nr 2 w Kartuzach

  3. Gimnazjum w Staniszewie

  4. Gimnazjum w Kiełpinie

  Gminne sztafety były eliminacją do rywalizacji powiatowej, która odbędzie się 07.10.2014 r. w Miechucinie.

   

  DM

   

 • Tematy projektów edukacyjnych dla klas drugich w roku szkolnym 2014/2015

  Tematy projektów edukacyjnych  w roku szkolnym 2014/15    

  1.Proszę wybrać temat i zgłosić się do opiekuna projektu do 7.10.2014r.  

  2.Uzgodnić z opiekunem warunki realizacji projektu,skład grupy(max 4 osoby).

  3.Zgłosić grupę (skład imienny, temat  i  opiekuna) wychowawcy klasy.

  L.p

  Imię i nazwisko

  Temat projektu edukacyjnego

  1

  Bigus Ewa

  1.Kartuzy w starej i nowej fotografii.

   

  2.Makieta – Gimnazjum nr 1 w Kartuzach.

  2

  Byczkowski Piotr

  1.Wywiad z absolwentem naszej szkoły – Mistrzem Świata w zapasach Krzysztofem Niklasem

   

  2.Wywiad z absolwentem naszej szkoły – Mistrzem Polski w kolarstwie Szymonem Sajnokiem

  3

  Chrapkowska Anna

  1.Kaszuby w legendach lub podaniach.Inscenizacja wybranego tekstu.

   

  2.„Teatrzyk Zielona Gęś” ma zaszczyt przedstawić! Inscenizacja fragmentów tekstów K.I.Gałczyńskiego

  4

  Cichoń Karol

  1.Historia klubu GKS Cartusia 1923 Kartuzy.

   

  2.Kariera Roberta Lewandowskiego.

  5

  Ciesielska Joanna

  1.Równowaga – pokaz doświadczeń aerostatycznych.

   

  2.W powietrzu – pokaz doświadczeń ze statystyki i dynamiki.

  6

  Magda Czech

  1.Złoty podział w architekturze i sztuce.

   

  2.Kapitalizacja odsetek czyli gdzie najlepiej ulokować swoje oszczędności.

  7

  Dobka Marcin

  1.Lekkoatletyka w Gimnazjum nr 1 w Kartuzach – najlepsze osiągnięcia.

   

  2.Ćwiczenia treningowe w rozwijaniu wytrzymałości i siły w wieku gimnazjalnym.

  8

  Dunst Jolanta

  1.Rodzaje tworzyw sztucznych i ich zastosowanie w życiu codziennym.

   

  2.Chemia w kuchni.

  9

  Fijałkowska Natalia

  1.U2 – historia zespołu.

   

  2.Slang młodzieżowy w języku angielskim.

  10

  Grundkiewicz Katarzyna

  1.Polscy laureaci Literackiej Nagrody Nobla.

   

  2.Exlibris – znak właściciela książki.

  11

  Kamilla Karczewska

  1.Anoreksja. Przyczyny i objawy zaburzeń odżywiania.  

   

  2.Przygotowanie spektaklu teatralnego nt „Stop agresji i używkom”

  12

  Kilarska-Rożyńska Joanna

  1.Leonardo da Vinci – człowiek renesansu.

   

  2.Fenomen Michaela Jacksona.

  13

  Konkol Lucyna

  1.Historia polskich symboli narodowych.

   

  2.Polskie powstania narodowe w XIX wieku w świetle źródeł historycznych.

  14

  Kruca Barbara

  1.Tworzymy grę komputerową.

   

  2.Narzędzia Google w edukacji.

  15

  Kosznik-Rutkowski Małgorzata

  1.Nowy York – wycieczka po jednej z największych metropolii świata.

   

  2.Kalifornia i Kalifornijczycy.

  16

  Lemańczyk Dorota

  1.Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014.

   

  2.Obyczaje w średniowieczu.

  17

  Miłejko Dorota

  1.Życie w słoiku – rzecz o Irenie Sendlerowej.

   

  2.Jan Twardowski – poeta znany czy nieznany?

  18

  Miszkowska Kornelia

  1.Niemcy są bardzo punktualni – stereotypy Niemców i Polaków.

   

  2.Z czego słyną Niemcy?

  19

  Pek Iwona

  1.Śladami bohaterów „Krzyżaków”. Przygotowanie wycieczki klasowej.

   

  2.Z książki na wielki ekran. Ekranizacja lektur szkolnych.

  20

  Peta Grażyna

  1.Roztocza – niewidoczni mieszkańcy w Twoim domu.

   

  2.Glony i ich znaczenie w przyrodzie i życiu człowieka.

  21

  Ks.Łukasz Pierowicz

  1.Sakramenty w życiu człowieka.

   

  2.Duch Święty w życiu Kościoła.

  22

  Pruszak Bernadeta

  1.Arcydzieł czas nie niszczy. Inscenizacja wybranej lektury.

   

  2.ABC wiedzy o epokach literackich. Jak przygotować przewodnik dla gimnazjalisty.

  23

  Pryczkowska-Lis Dorota

  1.Podbój Antarktydy i bieguna południowego.

   

  2.Zdobywcy najwyższych szczytów świata.

  24

  Recław Grażyna

  1.Polskie Cuda Natury.

   

  2.Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz.

  25

  Reglińska Alina

  1.Kryzys Rzeczypospolitej w XVII wieku.

   

  2.Jak działali średniowieczni szpiedzy?

  26

  Seroczyńska Kinga

  1.Film promujący szkołę w języku niemieckim.

   

  2.Jak zareklamować moje miasto kolegom z Niemiec?

  27

  Stubiński Grzegorz

  1.Jan Paweł II – święty naszych czasów.

   

  2.Maryja w sztuce ludowej Kaszub.

  28

  Walendziak Anna

  1.Igrzyska Olimpijskie dawniej i dziś.

   

  2.Historia siatkówki w Polsce.

  29

  Wrzachol Joanna

  1.Angielskie kluby i stadiony piłkarskie.

   

  2.Ruch lewostronny I ruch prawostronny – czy tylko to nas różni od Brytyjczyków?  

  30

  Zamorowska- Czujko Arleta

  1.Matematyka na wakacjach.

   

  2.Świat w wielkich liczbach.

 • 11 września - spotkanie z rodzicami.

  W czwartek 11 września w naszym gimnazjum odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów klas I-III.

  O godz. 17.00 na hali sportowej odbędzie się spotkanie ogólne rodziców klas pierwszych z dyrekcją, pedagogami i wychowawcami. Następnie spotkanie w klasach.

  Spotkanie rodziców klas II i III z wychowawcami o godzinie 18.00

  Serdecznie zapraszamy.

 • Kiermasz używanych podręczników

  Dnia 3 września 2014r. odbędzie się kiermasz używanych podręczników.

  Miejsce: parter, koło sali j.pol I

  Czas: 2 i 3 przerwa.

 • Aktualizacja danych

  31.08.2014 Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego

  Informujemy, że Uroczystość Rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2014/2015 w naszej szkole odbędzię się 1 września 2014 roku o godz. 8.30. Wcześniej, o godz. 7.45 w kościele św. Kazimierza w Kartuzach zostanie odprwawiona Msza święta na rozpoczęcie Nowgo Roku Szkolnego. 

strona:

Kontakt

Nazwa szkoły: Gimnazjum Nr 1 w Kartuzach im.Antoniego Abrahama
E-mail szkoły: gimnazjum1.kartuzy@vp.pl
Telefon: +48 58 681 14 19
Adres szkoły: 83-300 Kartuzy, ul.Piłsudskiego 10