Nawigacja

 • Konsultacje dla rodziców - 18 maja

  30.04.2015

  Comiesięczne konsultacje dla rodziców odbędą się wyjątkowo nie w pierwszy, a w trzeci poniedziałek miesiaca. Rodziców uczniów klas I-III zapraszamy 18 maja, w godz. 17.00 - 18.00.

 • Oblicza globalizacji

  W czwartek 7.05.2015 r. w Gimnazjum w Somoninie odbył się Wojewódzki Konkurs Ekologiczny „Oblicza globalizacji”.  Uczestniczyło w nim 11 trzyosobowych zespołów ze szkół gimnazjalnych naszego województwa.  Zespół reprezentujący nasza szkołę w składzie: Karolina Marszałkowska, Nataniel Stefanowski i Michał Bałenkowski zajął pierwsze miejsce. Rywalizacja była ogromna. Zadania zespołu polegały między innymi na przygotowaniu i omówieniu zagadnień z zakresu ekologii i tematyki globalizacji w odniesieniu do treści dotyczących deficytu, zanieczyszczenia i oszczędzania wody na świecie oraz ułożeniu wiersza zatytułowanego „Polej wierszem”.  

          Gratulacje dla zwycięzców.

   

  Zwycięski wiersz:

   

  Polej wierszem

  Ludzie, ludzie pamiętajmy

  naszą wodę oszczędzajmy,

  czy to młody, czy to stary,

  wie, gdzie dostęp do niej mamy.

  Więc koledzy wiecie,

  że brakuje wody na świecie.

  Co na to powiecie?

  My na razie wodę mamy, ale

  źle z niej korzystamy.

  Dzieci Afryki dostępu do wody nie mają

  i z pragnieniem się borykają.

  A morał z tego taki płynie,

  że woda to skarb,

  który z czasem ginie.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Obchody Dnia Ziemi

  Dnia 29.04.2015 odbyły się w naszym gimnazjum obchody Dnia Ziemi połączone z zajęciami pod patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej.

  Celem kampanii  jest  popularyzacja ekologii oraz uświadomienie  ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją. Polska Akcja Humanitarna zwraca uwagę na kwestię dostępu do wody w krajach, w których prowadzi projekty wodne, a także na globalny system produkcji, do którego wykorzystywane są zasoby wodne.

  W 2010 roku ONZ uznała dostęp do wody za prawo człowieka, jednak wciąż na świecie aż 748 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a 2,5 miliarda do sanitariatów. Zapewniając dostęp do wody, PAH przyczynia się do poprawy zdrowia lokalnych społeczności, zwiększa liczbę dzieci chodzących do szkoły, zaspokaja najpilniejsze potrzeby ludności poszkodowanej na skutek katastrof i konfliktów.

  Podczas prezentacji w wykonaniu uczennic klasy II b uczniowie zapoznali się z zasobami wody na Ziemi, a przede wszystkim mieli okazję uzmysłowić sobie, jak niewielki procent wód stanowi woda pitna. Z sondy przeprowadzonej na terenie szkoły wynika, że uczniowie mimo świadomości o potrzebie oszczędzania wody, na co dzień nie stosują zasad racjonalnego korzystania z jej zasobów.

  Dzięki prezentacji opracowanej przez Polską Akcję Humanitarną  uczniowie uświadomili sobie, w jak ciężkim położeniu znajdują się ludzie, dla których woda pitna stanowi niedostępne dobro, a także zapoznali się z projektami wodnymi prowadzonymi przez PAH.

  Filmik  "WASH? A co to jest?" dopełnił edukacyjny cel dzisiejszego spotkania, podkreślając, jak ważnym problemem jest swobodny dostęp do wody pitnej oraz jak cennym dobrem jest WODA.

  Ponadto w ramach corocznych obchodów Dnia Ziemi odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny oraz konkurs na plakat pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”.  Listę zwycięzców prezentujemy poniżej.

  Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy

   

  Konkurs ekologiczny:

  I m – Kacper Krupa (2a)

  II m – Łukasz Kamiński (3a)

  III m – Julia Karczewska (2 a)

   

  Konkurs na plakat:

  I m – Daria Sowińska i Julia Rybakowska (2b)

  II m –Julia Jancen (1d)

  III m – Julia Karczewska (2a) i  Błażej Szymichowski (1a)

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Turniej w Przodkowie

  Dnia 30.04.2015 w Przodkowie został rozegrany Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Wójta Gminy Przodkowo. W turnieju brało udział sześć drużyn: Gimnazjum Kościerzyna, Gimnazjum nr 1 Kartuzy, Gimnazjum Pomieczyno, ZSP Kościerzyna, ZSP Przodkowo i Gimnazjum Przodkowo.

  Nasza drużyna wywalczyła trzecie miejsce, dziewczęta otrzymały puchar oraz pamiątkowy dyplom. Najlepszą zawodniczką drużyny została Julita Szulc uczennica klasy 3d.

  Skład drużyny Gimnazjum nr1 w Kartuzach: 

  Szulc Julita, Szeląg Zuzanna, Kerschnik Natalia, Kwidzińska Dorota, Szutenberg Agata, Konkol Karolina (wszystkie 3d), Rybakowska Julia, Dobka Zuzanna, Hinc Patrycja (wszystkie 2b), Czaja Marta (3b) i Tauba Klaudia (1d). 

  Gratulujemy!!!

  Sympatyków piłki siatkowej zapraszamy już 14 maja 201r  na  VI Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Burmistrza Kartuz, który odbędzie się w naszej szkole.

  Do zobaczenia.

  Anna Walendziak.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Nasi wolontariusze w akcji „Pola nadziei – 2015”

  Dziewięcioro uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariuszy uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji „Pola nadziei”, organizowanej na rzecz hospicjów. Uczniowie kwestowali na terenie naszego miasta rozdając między innymi żonkile, które zakwitły w naszym szkolnym ogródku. Sadzenie kwiatów odbyło się jesienią ubiegłego roku; pierwsze które zakwitły wykorzystano do kwesty na terenie szkoły. Przy sprzyjającej pogodzie gimnazjaliści zebrali datki dla Kartuskiego Hospicjum Domowego Caritas działającego przy parafii św. Wojciecha

 • Przed nami egzaminy gimnazjalne

  W dniach 21, 22 i 23 kwietnia odbywają się egzaminy gimnazjalne dla uczniów klas trzecich.

   

   

  21 kwietnia (wtorek) - godz. 9.00 - egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie

     - godz. 11.00 - egzamin z języka polskiego

   

  22 kwietnia (środa) - godz. 9.00 - egzamin z przedmiotów przyrodniczych

  - godz.11.00 - egzamin z matematyki

   

  23 kwietnia (czwartek) - godz. 9.00 - egzamin z języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy)

        - godz. 11.00 - egzamin z języka obcego nowożytnego (poziom rozszerzony)

   

  • Zbiórka uczniów o godz. 8.30.
  • Należy zabrać ze sobą legitymację szkolną, długopisy z czarnym tuszem, ołówki, a w środę dodatkwo przybory kreślarskie
  • Obowiązuje strój galowy
  • Przedmioty takie jak np. torebki, telefony należy zostawić przed egzaminem w depozycie w sali pIV. 
  • W przerwie między częściami egzaminu na stołówce szkolnej będzie możliwość wypicia herbaty.

   

   

  Przypominamy również, że dni 21-23 kwietnia są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas pierwszych i drugich. 

 • Msze święte w intencji uczniów klas trzecich

  Msze Święte w intencji gimnazjalistów o Dary Ducha Świętego na czas egzaminów gimnazjalnych zostaną odprawione we wtorek, środę i  czwartek o godzinie 7.15 w kościele Św. Kazimierza. Zapraszamy

 • Spotkanie z rodzicami

  W czwartek 16 kwietnia o godzinie 17.00 odbędzię się śródokresowe spotkanie z rodzicami uczniów klas I-III. Zapraszamy.

 • Pomóżmy kartuskiemu hospicjum

  Uwaga!

  Na terenie naszej szkoły zbieramy fundusze na rzecz kartuskiego hospicjum. Jesienią wolontariusze zasadzili cebulki żonkili w szkolnym ogródku. Obecnie kwiaty zakwitły i dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony dla osób chorych, potrzebującyhc wsparcia. Żonkile można będzie kupić (na parterze kło jadalni) w dniach 15 i 16 kwietnia w czasie przerwy obiadowej oraz podczas spotkań z rodzicami.

 • Święto Patrona Szkoły

  19 marca 2015r. nasze gimnazjum obchodziło Dzień Patrona Szkoły – Antoniego Abrahama. Z tej okazji odbył się w  szkole uroczysty apel  oraz konkurs wiedzy na temat życia i działalności Abrahama.

  (zdjęcia TUTAJ)

  W ramach tych obchodów, jak co roku, uczniowie klas pierwszych wraz  wychowawcami  pojechali do Gdyni. Odwiedzili Muzeum Miasta Gdynia, gdzie zapoznali się z historią powstania miasta i  sylwetką Antoniego Abrahama oraz znaczeniem tej postaci  w historii regionu. Następnie  złożyli kwiaty pod  pomnikiem  patrona  i odwiedzili  słynny Domek Abrahama.  Wyjazd był żywą lekcją historii  i okazją do zapoznania się z życiem i działalnością   naszego Patrona.

  (Zdjęcia z wyjazdu TUTAJ)

 • Wiosenna przerwa świąteczna.

  Przypominamy, że wiosenna przerwa świąteczna trwa w tym roku od czwartku 2 kwietnia do wtorku 7 kwietnia. Po Świętach do szkoły wracamy więc w środę, 8 kwietnia.

 • Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych

  W piątek 27 marca w Gimnazjum nr 1 w Kartuzach odbyła się Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych. W tym dniu szkołę odwiedzili przedstawiciele ZSP w Przodkowie, ZSP w Somoninie, ZSZiO w Kartuzach, ZST w Kartuzach i I LO w Kartuzach. Nasi trzecioklasiści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz propozycją zajęć dodatkowych. Ponadto mieli możliwość rozmowy ze swoimi starszymi kolegami i ich opiekunami, a także mogli skorzystać  z przygotowanego dla nich poczęstunku.

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Obserwowaliśmy zaćmienie słońca

  20 marca mieliśmy okazję być świadkami niecodziennego zjawiska astronomicznego - przejścia Księżyca przed tarczą słoneczną. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w czasie przerwy wyszli przed szkołę, by za pomocą różnorakich przyrządów optycznych podziwiać ten niecodzienny spektakl przyrody. Zjawisko to wzbudzało również  wielkie emocje wśród przechodniów.

   

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • II Dzień Kaszubski w naszej szkole

  19 marca obchodziliśmy w gimnazjum „Dzień patrona szkoły „ – Antoniego Abrahama, wielkiego patrioty, działacza społecznego i narodowego nazywanego również Królem Kaszubów. Już po raz drugi w tym dniu zorganizowano „ Dzień Kaszubski ”. Młodzież uczestniczyła w warsztatach z udziałem twórców ludowych. Zajęcia w dziedzinie haftu kaszubskiego oraz kaszubskiego malarstwa prowadziła Pani Alicja Serkowska , Pani Regina  Białk  prowadziła warsztaty z plecionkarstwa , Pani Teresa Pytka zdradzała sekrety dotyczące wykonywania witrażów, Pan  Paweł Sela  uczył młodzież  garncarstwa, a Pan Piotr Jereczek wraz z członkami Zespołu „Modraki” prowadził warsztaty wokalno taneczne. Młodzież z ogromnym zaciekawieniem i zapałem, pod czujnym okiem instruktorów rozwijała swoje talenty artystyczne.

  Grażyna Recław

   

  Zdjęcia TUTAJ

 • Święto Liczby PI

  Dnia 16 marca 2015 w naszej szkole obchodziliśmy  Święto liczby PI czyli „Liczba pi w (sz)kole.” To właśnie matematyka miała swoje święto. Z tej okazji w naszej szkole odbywały konkursy związane z liczbą π. Zaprosiliśmy gości – nauczyciela i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr1 w Kartuzach. Pokazaliśmy, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory  i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Podczas spotkania Ola, uczennica klasy drugiej gimnazjum przygotowała i wspólnie z koleżanką Asią, przedstawiła prezentację multimedialną na temat liczby pi. Pokazaliśmy szanownym gościom film o liczbie π. Najwięcej emocji wniósł rap o liczbie pi przedstawiony przez Krzysia i Tomka. Był też kącik „Sam wyznacz liczbę pi”. Dla gości odbyły się również konkursy: Hokus-pokus, Matematyczne skojarzenia oraz wypisz najwięcej wyrazów z literami „pi”. Na zakończenie po wręczeniu nagród dla gości, wręczono nagrody i dyplomy dla uczniów naszego Gimnazjum za udział w konkursach: plastycznym „Liczba pi w (sz)kole”, kulinarnym „Wyπeki”, oraz na eksponat związany z liczbą π. Oceniana była oryginalność pomysłu. Zwycięzcom gratulujemy.

  Zdjęcia TUTAJ

 • Święto teatru w Gimnazjum nr 1 w Kartuzach

   

  XII Konkurs Teatralny „Teatr i dramat Tadeusza Różewicza”

   

   W miniony piątek 13marca br. w Gimnazjum nr 1 w Kartuzach już po raz dwunasty odbył się konkurs teatralny. Uczniowie z  Gimnazjów nr 1, nr 2 i Katolickiego  Gimnazjum w Kartuzach, Kamienicy Szlacheckiej, biorący udział w części teoretycznej, rozwiązywali  test, w którym trzeba było wykazać się wiedzą nt. życia i twórczości dramatycznej Tadeusza Różewicza. Natomiast w części artystycznej  zespoły miały za zadanie przygotować przedstawienie teatralne ukazujące ważne  problemy  współczesności na podstawie dramatu współczesnego lub własnego scenariusza  w dowolnej konwencji teatralnej.

      Uczennica Izabela Satrjan z Gimnazjum nr 1  zdobyła najwyższą  liczbę punktów w części teoretycznej, tym samym  zajęła pierwsze miejsce. Kolejne miejsca zajęli: Anna Grzenia  - Katolickie Gimnazjum w Kartuzach i Izyda Zańko – Gimnazjum nr 2 w Kartuzach.

  Komisja konkursowa  w składzie: Aleksandra Maciborska – Pytka (dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury) i Kazimiera Nowicka (dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej) i przyznała w części    artystycznej:

  - I miejsce  za spektakl „List do ludożerców - ilustracja sceniczna”(Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy)

  - II miejsce za spektakl „ Jutra nie będzie…”  (uczniowie kl. Ia z Gimnazjum nr 1 Kartuzy)

  - III miejsce za spektakl „W poczekalni - satyra na służbę zdrowia” (uczniowie kl. IIa z   Gimnazjum nr 1 Kartuzy).

      Nagrodę za najlepszy scenariusz  otrzymał zespół uczniów z Gimnazjum nr 1, a za najlepszą rolę Joanna Stoltmann (Gimnazjum nr 1 w Kartuzach). Nagrody książkowe dla laureatów ufundował pan  Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, a trójmiejskie  teatry –Teatr Miejski z Gdyni oraz  Teatr Wybrzeże i Opera Bałtycka z Gdańska  przekazały bilety na spektakle dla zwycięzców części artystycznej. Instytucje  artystyczne udostępniły również  plakaty, które wyeksponowano na wystawie towarzyszącej konkursowi.

      Konkurs teatralny jest  doskonałą okazją, by uczniowie mogli  nie tylko wzbogacać swoją wiedzę o teatrze i dramacie, zaprezentować aktorskie i literackie talenty, wykazać się nie tylko inwencją twórczą, umiejętnością współpracy w grupie, wymienić się doświadczeniem, ale również świetnie bawić.

      Za rok  kolejna XIII  edycja konkursu, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

   

  Zdjęcia z Konkursu TUTAJ

 • Powiatowa Gimnazjada w Piłce Siatkowej

  Dnia 5 marca 2015 w Gimnazjum nr 2 w Żukowie odbyła się XVI Powiatowa Gimnazjada w Piłce Siatkowej Dziewcząt.

  Drużyna naszego gimnazjum w składzie: Patrycja Hinc (2b), Julia Rybakowska (2b), Natalia Kerschnik (3d), Dorota Kwidzińska (3d), Zuzanna Szeląg (3d), Agata Szutenberg (3d) i Julita Szulc (3d) zajęła III miejsce.

  Klasyfikacja turnieju:

  I miejsce Gimnazjum Stężyca

  II miejsce gimnazjum nr2 Żukowo

  III miejsce Gimnazjum nr1 Kartuzy

  IV miejsce Gimnazjum Chmielno

  V miejsce Gimnazjum Przodkowo

  VI miejsce Gimnazjum Sierakowice

  Uczestniczki turnieju otrzymały pamiątkowe puchary, medale i dyplomy. Najlepszą zawodniczką naszego gimnazjum została uczennica klasy 3d Julita Szulc.

  Gratulujemy i życzymy dalszych bardzo dobrych wyników sportowych.

  Opiekun Anna Walendziak.

   

 • Turniej Piłki Siatkowej

  Dnia 3 marca 2015r w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach na Wzgórzu Wolności odbył się XIII Turniej Gimnazjalistów w Piłce Siatkowej Drużyn Mieszanych o Puchar Dyrektora ZSZ i O w Kartuzach.
  Naszą szkołę reprezentowała drużyna składająca się z uczniów klasy 2a i 3d w składzie:


  Natalia Kerschnik 3d
  Zuzanna Szeląg 3d
  Julita Szulc 3d
  Mateusz Brylowski 3d
  Krzysztof Goitowski 3d
  Jan Szwaba 2a


  W zawodach wzięło udział pięć drużyn,turniej odbywał  się systemem "każdy z każdym".
  Po niezwykle zaciętych i wyrównanych meczach drużyna naszego gimnazjum zajęła  II miejsce.
   
  Klasyfikacja turnieju:
  I miejsce - Gimnazjum Żukowo
  II miejsce - Gimnazjum nr1 Kartuzy
  III miejsce - Gimnazjum Sierakowice
  IV miejsce - Gimnazjum Staniszewo
  V miejsce - Gimnazjum Katolickie Kartuzy
   
  Opiekun Anna Walendziak.

   

     

   

 • Aktualizacja danych

  23.02.2015 Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Rejonowy Konkurs Ekologiczny

  Dnia 17 lutego w Żukowie odbył się Rejonowy Konkurs Ekologiczny. Wzięło w nim udział 27 uczniów z dziewięciu szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Peta i Michał Bałenkowski z klasy II a oraz Paweł Brunke z klasy III a. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się Hania i Paweł. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

strona:

Kontakt

Nazwa szkoły: Gimnazjum Nr 1 w Kartuzach im.Antoniego Abrahama
E-mail szkoły: gimnazjum1.kartuzy@vp.pl
Telefon: +48 58 681 14 19
Adres szkoły: 83-300 Kartuzy, ul.Piłsudskiego 10